Podatki w firmie – która forma opodatkowania jest optymalna i dla kogo

Założenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiążę się z płaceniem podatków do urzędu skarbowego. Ten obowiązek zdejmuje z nas jedynie uprzywilejowana forma działalności, ale z tego typu przywileju mało kto może skorzystać. Możemy natomiast samodzielnie zadecydować o sposobie opodatkowania i wybrać najlepszą dla nas jego formę.

Wybór formy opodatkowania jest bardzo istotną sprawą. Zależy od niego nie tylko wysokość kwoty podatku, który będziemy musieli zapłacić, ale również koszty księgowości i sposób rozliczania się z przyszłymi kontrahentami. Na szczęście sposób rozliczania się z fiskusem możemy zmienić, jeśli okażę się, że nasz pierwsza decyzja była niefrasobliwa i nietrafiona. Jedyne co musimy wtedy zrobić to zgłosić to w urzędzie skarbowym do dwudziestego stycznia danego roku. Generalnie do wyboru mamy cztery sposoby rozliczania się. Pierwszy to opodatkowanie na zasadach ogólnych w skali osiemnastu i trzydziestu dwóch procent. Możemy też zdecydować się na podatek liniowy według stawki dziewiętnastu procent, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową. Sam wybór winien być przeanalizowany pod kątem wielkości spodziewanych przychodów, wydatków, kosztów uzyskania przychodu, jak również kosztów prowadzenia księgowości. Musimy też pamiętać, że wraz ze zdecydowaniem się na dany sposób rozliczania, decydujemy jednocześnie o tym, czy podatki będziemy rozliczać miesięcznie lub kwartalnie.

Zdecydowanie większość przedsiębiorców wybiera zasady ogólne. Dodatkowo jest to zasada niejako z automatu. Jeśli nie zgłosimy w urzędzie, że decydujemy się na inną formę, to właśnie opodatkowanie ogólne zostanie nam wybrane. Przy tej formie opodatkowaniu podlega dochód, który jest różnicą pomiędzy przychodami z działalności a kosztami jego uzyskania. Wybór tej opcji wiąże się z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przy tym wariancie obowiązują dwie stawki podatku, w zależności od uzyskanego dochodu rocznego. To, co korzystne to możliwość wykorzystywania ulg podatkowych i rozliczania się z małżonkiem. Z kolei osoby, które znacznie przekraczają próg dochodowy, powinny raczej wybierać dziewiętnastoprocentowy podatek liniowy. Nie musimy się tutaj martwić o to, czy przekroczymy próg, czy też nie.

Z kolei ryczałt i karta podatkowa to korzystny wybór w zależności od prowadzonej przez nas działalności. Mamy tu do czynienia bowiem ze zróżnicowanymi stawkami opodatkowania. Ryczałt jest szczególnie korzystny na przykład dla lekarzy stomatologów. Podatek oblicza się tutaj od przychodu, bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Przy tej formie opodatkowania prowadzi się ewidencję przychodów z prowadzonej działalności. Ryczałt za każdy miesiąc oblicza się samodzielnie i wpłaca co miesiąc. Z kolei karta podatkowa jest adresowane do osób wykonujących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej usługowej, wytwórczo-usługowej i handlowej tylko i wyłącznie na terenie Polski. Chodzi tutaj o rzemieślników, zegarmistrzów czy krawców, a więc osoby prowadzące stacjonarną działalność usługową.